Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pseudodemokracie

12. 07. 2014 10:01:52
Podle slovníku význam slova "pseudodemokracie" je falešná, nepravá, zdánlivá demokracie. Kde se vzala? Během druhé světové války se pokrokový svět sjednotil proti fašismu a proti nesvobodě. Po porážce fašismu se zlo - fašisté ukryli před světem a mírumilovný pokrokový svět se dohodl na nových pravidlech, které měly zajistit pořádek ve světě a aby se zvěrstva druhé světové války více neopakovaly. Za tím účelem byly přijaty dva významné dokumenty a to Charta OSN a Všeobecná deklarace lidských práv. Mezi lidská práva bylo zařazeno i právo na demokracii, kterým jednoznačně se dává moc lidu.

To právo je uvedeno ve Všeobecné deklaraci lidských práv v článku 21, který zní:

"1. Každý má právo účastnit se vlády své země přímo nebo prostřednictvím svobodně volených zástupců.
2. Každý má právo na rovný přístup k veřejným službám ve své zemi.
3. Základem vládní moci budiž vůle lidu; vůle má být vyjádřena v pravidelně konaných a nezfalšovaného volbách, na základě všeobecného a rovného hlasovacího práva tajným hlasováním nebo jiným rovnocenným postupem zabezpečujícím svobodu hlasování. "

Po čase zlo - fašisté vyšlo z úkrytů a rafinovaně vyměnilo právo na demokracii za právo na pseudodemokraciu.

Jak to udělalo?
Pod rouškou ochrany lidských práv, pluralitní demokracie a právního státu, zlo ve vládě Belgického království, Dánského království, Francouzské republiky, irské republika, Italské republika, Lucemburského velkovévodství, Nizozemského království Nizozemska, Norského království, Švédského království a Spojeného království Velké Británie a Severního Irska vytvořilo v roce 1949 evropská politická organizace pro mezivládní a meziparlamentní spolupráci "Radu Evropy".
Tato Rada Evropy v roce 1950 přijala Úmluvu o ochraně lidských a základních svobod, do kterého však právo na demokracii nezahrnula. Současně zřídila Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, v němž vytvořila právní mezeru, podle níž lze jakoukoliv stížnost bez vydání rozhodnutí prohlásit za nepřijatelnou.
Takto se to dělá:
http://blog.idnes.cz/blog/21844/417264/strasburgos.pdf


V roce 1952 v dodatkovém protokolu k Úmluvě o ochraně lidských práv a základních svobod v článku 3 přijala Právo na svobodné volby, který zní:
"Vysoké smluvní strany se zavazují konat v rozumných intervalech svobodné volby s tajným hlasováním za podmínek, které zajistí svobodné vyjádření názorů lidu při volbě zákonodárného sboru. "

Pokud se porovná článek 21 Všeobecné deklarace lidských práv s článkem 3 dodatkovém protokolu k Úmluvě o ochraně lidských práv a základních svobod, tak není pochyb o tom, že právo na demokracii bylo Radou Evropy paralyzované.

Podobně je to i při při Listině základních práv Evropské unie, kde právo na demokracii také absentuje. Proto se nemůžeme divit, že EU má demokratický deficit.
Více: http://stefanides.blog.idnes.cz/c/405717/Proc-ma-Evropska-unie-demokraticky-deficit.html

Jaké jsou rozdíly mezi pseudo a skutečnou demokracií?

Stromy demokracie 2

Jsou to zejména tyto:
1. zprava věci veřejným v pseudo patří politickým stranám, ale v demokracií patří občanovi jeho rodině a obci v níž žije
2. dělba moci v pseudo je propojena přes vládní stranu, protože představitelé vládní politické strany zákonodárné moci se podílejí na kreovania výkonné a soudní moci, ale v demokracií jsou moci od sebe odděleny, protože občané si zvlášť volí zástupců jednotlivých mocí.
3. imperativní mandát - odvolání zástupce voliči během jeho funkce v pseudodemokracie není možně, ale v demokracií je její součástí.
4. dělba práce v pseudo neexistuje, protože správou věcí veřejných jsou pověřeni kandidáti vládních politických stran bez ohledu na jejich odbornost, ale v demokracií je zaručena, protože imperativní mandát nedovolí, aby správou věcí veřejných byla pověřena nekompetentní osoba
5. pravomoc se v pseudo deleguje z hora dolů, ale v demokracií zdola nahoru.
6. Mandát je v pseudo vynucený, ale v demokracii je dobrovolný

K uvedené atributem skutečné demokracie se nejvíce přibližuje Demokracie ve Švýcarsku.

Výsledkem realizování pseudodemokracia je totalita, rozdělena společnost, pasivní občané a bohatství pro 1% lidí.
Výsledkem realizování funkční demokracie je jednotná společnost, aktivní občané a lidská práva pro všechny lidi.

Autor: Štefan Štefanides | sobota 12.7.2014 10:01 | karma článku: 9.68 | přečteno: 493x

Další články blogera

Štefan Štefanides

Proč ve světě není trvalý mír

Po druhé světové válce, v době kdy fašisté a váleční štváči se ukryli před světem, mírumilovný svět se spojil a přijal Chartu OSN a Všeobecnou deklaraci lidských práv a svobod. Realizací těchto dohod měl nastolit trvalý mír ve světě. Místo míru se však svět zmítá v lokálních válkách.

7.2.2015 v 15:19 | Karma článku: 11.08 | Přečteno: 714 | Diskuse

Štefan Štefanides

Proč máme funkční auta a nefunkční demokracie

Auto bylo vymyšlené na to, aby nám pomohlo dostat se do místa, které si sami určíme a cestou, kterou si sami vybereme.Demokracie byla vymyšlena na to, aby nám pomohla dostat se na svobodu, ke svému štěstí, kterou si sami určíme a cestou, kterou si sami vybereme.

11.1.2015 v 21:26 | Karma článku: 12.66 | Přečteno: 594 | Diskuse

Štefan Štefanides

Cesta na svobodu

Svoboda je především o právu na vlastní výběr a právě na odpovědnost za svůj vlastní výběr.Pokud se toto právo postoupí na někoho jiného, člověk se stává hračkou v jeho rukou. Stává se jeho otrokem.Po roce 1948 jsme se stali hračkou v rukou komunistické strany a po roce 1989 jsme se stali hračkou v rukou vládních stran. Protože v stranách fungovala falešná demokracie, hráli se s námi ti, co tyto strany ovládali a ti, co stáli na jejich čele.

7.1.2015 v 13:24 | Karma článku: 5.30 | Přečteno: 297 | Diskuse

Štefan Štefanides

Manifest - největší podvod světa?

Největší podvody světa byly odhaleny až tehdy, když ti, komu tyto podvody sloužily, ztratili svou moc. Podvod Manifest, který vypracovali otrokáři Karel Marx a Fridrich Engels, slouží současným otrokářem světa, proto nemohl být ještě odhalen. Viz: http://beo.sk/historia/326-slobodomurari-kto-su-tito-tajni-stavitelia-sveta

16.12.2014 v 17:11 | Karma článku: 8.43 | Přečteno: 670 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Turner

Stalin zase porazil Putina!

To by s tím měl Vladimir Vladimirovič sakra něco udělat! Jestli on ale není moc měkký a také moc velký demokrat? Rusům totiž podle průzkumu imponují větší střeleci. Co na to říci? Snad jen, že některé národy jsou nepoučitelné.

26.6.2017 v 23:09 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 74 | Diskuse

David Karásek

Tři mýty expertů

"Šance, že se netrénovaný civilista se zbraní ubrání teroristovi, je velmi nízká. Spíš by situaci ještě zhoršil," slyšíme často v médiích od osob s titulkem "bezpečnostní expert". Opravdu?

26.6.2017 v 22:13 | Karma článku: 29.13 | Přečteno: 1460 | Diskuse

Jan Pražák

Policejní absurdita

Nechci zde znovu rozdmýchávat spory nesmiřitelných táborů kuřáků a nekuřáků, těch už tu bylo moc. Uvedu příklad, jak se v souvislosti s protikuřáckým zákonem změnil jeden celkem logicky znějící argument v naprostou absurditu.

26.6.2017 v 21:40 | Karma článku: 21.81 | Přečteno: 568 | Diskuse

Petr Horký

Černoch v beranici a jiné výstřelky - kdo má židli, ten bydlí

Život na Západ od našich hranic má mnoho specifik, kterým našinec těžko uvyká. Přesto si ve většině případů nakonec zvykne, i když to trochu trvá. Jsme přeci jen z jednoho těsta a nebe je všude modrý.

26.6.2017 v 20:13 | Karma článku: 8.54 | Přečteno: 208 | Diskuse

Vít Janša

Jak si píchnout do vosího hnízda?

Desatero východoevropských rad pro zkušenější, moudřejší západ. Jak postupovat po teroristickém útoku?

26.6.2017 v 19:32 | Karma článku: 23.11 | Přečteno: 478 | Diskuse
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 605
Neplacený aktivista lidských práv


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.