Štefan Štefanides

Pseudodemokracie

12. 07. 2014 10:01:52
Podle slovníku význam slova "pseudodemokracie" je falešná, nepravá, zdánlivá demokracie. Kde se vzala? Během druhé světové války se pokrokový svět sjednotil proti fašismu a proti nesvobodě. Po porážce fašismu se zlo - fašisté ukryli před světem a mírumilovný pokrokový svět se dohodl na nových pravidlech, které měly zajistit pořádek ve světě a aby se zvěrstva druhé světové války více neopakovaly. Za tím účelem byly přijaty dva významné dokumenty a to Charta OSN a Všeobecná deklarace lidských práv. Mezi lidská práva bylo zařazeno i právo na demokracii, kterým jednoznačně se dává moc lidu.

To právo je uvedeno ve Všeobecné deklaraci lidských práv v článku 21, který zní:

"1. Každý má právo účastnit se vlády své země přímo nebo prostřednictvím svobodně volených zástupců.
2. Každý má právo na rovný přístup k veřejným službám ve své zemi.
3. Základem vládní moci budiž vůle lidu; vůle má být vyjádřena v pravidelně konaných a nezfalšovaného volbách, na základě všeobecného a rovného hlasovacího práva tajným hlasováním nebo jiným rovnocenným postupem zabezpečujícím svobodu hlasování. "

Po čase zlo - fašisté vyšlo z úkrytů a rafinovaně vyměnilo právo na demokracii za právo na pseudodemokraciu.

Jak to udělalo?
Pod rouškou ochrany lidských práv, pluralitní demokracie a právního státu, zlo ve vládě Belgického království, Dánského království, Francouzské republiky, irské republika, Italské republika, Lucemburského velkovévodství, Nizozemského království Nizozemska, Norského království, Švédského království a Spojeného království Velké Británie a Severního Irska vytvořilo v roce 1949 evropská politická organizace pro mezivládní a meziparlamentní spolupráci "Radu Evropy".
Tato Rada Evropy v roce 1950 přijala Úmluvu o ochraně lidských a základních svobod, do kterého však právo na demokracii nezahrnula. Současně zřídila Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, v němž vytvořila právní mezeru, podle níž lze jakoukoliv stížnost bez vydání rozhodnutí prohlásit za nepřijatelnou.
Takto se to dělá:
http://blog.idnes.cz/blog/21844/417264/strasburgos.pdf


V roce 1952 v dodatkovém protokolu k Úmluvě o ochraně lidských práv a základních svobod v článku 3 přijala Právo na svobodné volby, který zní:
"Vysoké smluvní strany se zavazují konat v rozumných intervalech svobodné volby s tajným hlasováním za podmínek, které zajistí svobodné vyjádření názorů lidu při volbě zákonodárného sboru. "

Pokud se porovná článek 21 Všeobecné deklarace lidských práv s článkem 3 dodatkovém protokolu k Úmluvě o ochraně lidských práv a základních svobod, tak není pochyb o tom, že právo na demokracii bylo Radou Evropy paralyzované.

Podobně je to i při při Listině základních práv Evropské unie, kde právo na demokracii také absentuje. Proto se nemůžeme divit, že EU má demokratický deficit.
Více: http://stefanides.blog.idnes.cz/c/405717/Proc-ma-Evropska-unie-demokraticky-deficit.html

Jaké jsou rozdíly mezi pseudo a skutečnou demokracií?

Stromy demokracie 2


Jsou to zejména tyto:
1. zprava věci veřejným v pseudo patří politickým stranám, ale v demokracií patří občanovi jeho rodině a obci v níž žije
2. dělba moci v pseudo je propojena přes vládní stranu, protože představitelé vládní politické strany zákonodárné moci se podílejí na kreovania výkonné a soudní moci, ale v demokracií jsou moci od sebe odděleny, protože občané si zvlášť volí zástupců jednotlivých mocí.
3. imperativní mandát - odvolání zástupce voliči během jeho funkce v pseudodemokracie není možně, ale v demokracií je její součástí.
4. dělba práce v pseudo neexistuje, protože správou věcí veřejných jsou pověřeni kandidáti vládních politických stran bez ohledu na jejich odbornost, ale v demokracií je zaručena, protože imperativní mandát nedovolí, aby správou věcí veřejných byla pověřena nekompetentní osoba
5. pravomoc se v pseudo deleguje z hora dolů, ale v demokracií zdola nahoru.
6. Mandát je v pseudo vynucený, ale v demokracii je dobrovolný

K uvedené atributem skutečné demokracie se nejvíce přibližuje Demokracie ve Švýcarsku.

Výsledkem realizování pseudodemokracia je totalita, rozdělena společnost, pasivní občané a bohatství pro 1% lidí.
Výsledkem realizování funkční demokracie je jednotná společnost, aktivní občané a lidská práva pro všechny lidi.

Autor: Štefan Štefanides | karma: 12.04 | přečteno: 583 ×
Poslední články autora