Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jaké demokratické principy a nástroje potřebují svobodní občané?

25. 11. 2014 22:14:31
Jaká pravidla hry potřebuje republika? Tuto základní otázka by si měl položit každý občan, který chce být svobodný. Není to složitá otázka, se kterou bychom se měli obracet na právníky, protože ti nám ji vysvětlí složitě. Svět se řídí jednoduchými kauzality. Složitě a nejednoznačně to vidí jen ti, co nás chtějí oklamat a přesvědčit o opaku.

Pokud bychom žili sami pouze se svou rodinou na nějakém pustém ostrově, nepotřebovali bychom řešit tuto otázku.

Žijeme však v obci, která je součástí vyššího územního celku (VÚC) a tento je částí státu. Abychom mohli být svobodní, tak v těchto komunitách musí na to vytvořit podmínky. A tyto podmínky se vytvářejí pomocí demokratických principů a nástrojů.

Svoboda je především právo občana na výběr - volbu a jeho odpovědnost za tuto volbu. Pokud se tohoto práva a odpovědnosti občan zbaví, stává se figurkou v rukou těch, na jejichž právo a odpovědnost postoupil.

Abychom mohli rozhodnout, které demokratické principy a nástroje naše společnost potřebuje, musíme vycházet ze svých zkušeností a ze zkušenosti našich rodičů jejich rodičů. Od Slovenského národního povstání občané přežili společenské změny, jako byl "Vítězný únor 1948", "Okupaci 1968" a "Vítězný listopad 1989".

Nejprve zažili zneužití moci komunistickou stranou, pak zažili velezradu z řad vedení této strany a nakonec zneužití moci vládními stranami a ústavní činiteli po roce 1989, rozdělení občanů na nesmiřitelných stoupenců politických stran, rozkradeny republiky a vydání státu do područí cizí moci.

Viz: http://seta.blog.pravda.sk/2014/03/05/slovensko-je-republika-alebo-protektorat/

Demokratické principy a nástroje, které jsme měli zakotveny v ústavě a kterými jsme se řídili, tomu nevěděli nezabránil.

Proto bychom měli tyto demokratické principy a nástroje ohodnotit z pohledu možnosti zneužití moci zvolenými zástupci a ústavními činiteli.

Vývoj společnosti od SNP až dodnes jsem popsal v tomto článku:

http://seta.blog.pravda.sk/2014/03/09/70-rokov-boja-slovakov-za-slobodu/

Podrobněji jsem popsal vývoj od roku 1989 dodnes v tomto článku:

http://www.bratislavalive.sk/clanky/domcek-z-kariet/

Jak funguje u nás demokracie jsem popsal v tomto článku:

http://seta.blog.pravda.sk/2014/07/12/pseudodemokracia/

Jak zneužili moc zákonodárci se popsal zde:

http://seta.blog.pravda.sk/2014/04/14/sabotaz-zakonodarcov/

Jak nefunguje náš právní stát jsem popsal zde:

http://seta.blog.pravda.sk/2014/05/16/pravna-istota-na-slovensku-alebo-zanik-republiky-a-demokracie/

Podle mého názoru, na to, aby nemohlo dojít k opětovnému zneužití moci, k velezradě, stát potřebuje zejména tyto základní demokratické principy:

1 - Princip suverenity občana (lidu)

Státní moc vychází od občana a obce (komunity) v níž bydlí, který stanoví, kontroluje a odvolává výkonnou moc (starosta, župan a prezident), zastupitelskou moc (zastupitelstvo obce, kraje a republiky) a soudní moc (kontroloři na úrovni obce, kraje a republiky a prokurátoři okresu kraje a republiky). Svou vůli vyjadřují občané ve svobodných přímých volbách v jedno Mandátový volebních obvodů. Jejich prostřednictvím se určuje, kdo dostane imperativní mandát ve výkonné, zastupitelské a soudní moci.

2 - Princip dělby moci.

V horizontální rovině zákonodárná, výkonná a soudní moc musí být od sebe navzájem i oddělené a nezávislé.

Ve vertikální rovině dělba moci se řídí principem federalismus, podle jehož pravomoci deleguje zdola nahoru. Tento systém posiluje samosprávou obcí, měst a regionů.

V naší parlamentní demokracie se veškerá moc soustředila do rukou předsedy vládní strany, proto potřebujeme prezidentský vládní systém, který je založen na dělbě státní moci na zákonodárnou moc (legislativa), výkonnou moc (exekutiva) a soudní moc (jurisdikce). Tyto složky moci jsou samostatné a nezávislé, ale vedle toho se také navzájem kontrolují. Je to proto, aby se moc nesoustředila jen v jedněch rukou a aby nebyla zneužita.

Zvláštnost prezidentského systému je v tom, že všechny tři zdroje moci jsou si rovnocenné, tedy žádný z nich není nadřazený nad ostatními, jako je tomu v případě parlamentního systému, kde má nejvyšší moc parlament.

Zákonodárnou moc v prezidentském systému by měl představovat dvoukomorový parlament.

Výkonnou moc reprezentuje prezident, který je nejen hlavou státu, ale současně i nejvyšším představitelem výkonné moci - vlády.

Soudní moc představuje nejvyšší soud. Dává závazný výklad ústavy a kontroluje, zda jsou

nařízení ostatních orgánů státní moci v souladu s ústavou.

3 - Princip nedotknutelnosti lidských práv a svobod.

Tento princip garantuje, že jednotlivé složky moci musí garantovat, aby byly zajištěny lidská práva a svobody každému občanovi společnosti.

4 - Princip neutrality.

Od roku 1907 mezinárodně právo kodifikovalo právo státu na neutralitu v čase mezinárodního ozbrojeného konfliktu. Toto právo může využít každý stát v zájmu zachování své bezpečnosti výhradou současně určitým povinnostem. Švýcarsko je příkladem neutrality, která je neměnná v čase války i míru. Politická neutralita zavazuje zemi k dodržování tří principů: aplikace, kredity a efektivnosti.

Neutralita země zajišťuje nezávislost zahraniční politiky a bezpečnosti, svobodu obchodu, a stabilitu na mezinárodní úrovni

Jak u nás fungují některé demokratické nástroje jsem popsal v tomto článku:

http://seta.blog.pravda.sk/2013/02/21/verejna-ochrankyna-prav/

Z uvedeného lze vyvodit závěr, že na Slovensku nefungují demokratické nástroje a je nanejvýš nutné, aby aktivní občané nebyli rukojmími pasivních občanů pro stanovené kvórum. Potřebujeme mít funkční alespoň tyto demokratické nástroje:

- Svobodnou volbu občanských zástupců do jednotlivých moci bez nutnosti jejich zapojení v politické straně a tedy jejich selekci podle politické příslušnosti

- Imperativní mandát podle kterého občané mají možnost občanů odvolávat všech svých zástupců

- Lidové veto, které umožňuje občanům zamítnout zákon, který přijali jejich zástupci v parlamentu, zastupitelstvu obce, města a kraje

- Lidovou iniciativu, která umožňuje občanům podat návrh na novou ústavní nebo právní normu a návrh na změnu či odmítnutí stávající ústavní nebo právní normy

- Referendum, které je přímým a závazným rozhodnutím občanů o veřejné otázce

Čtenáři, kteří chtějí aktivně podporovat a prosazovat uvedené principy a nástroje, mohou se přidat k Občanskému sdružení Přímá demokracie.

http://www.priamademokracia.sk/

Ti co se chci v tom angažovat pouze přes sociální síť, mohou se přidat do těchto skupin:

https://www.facebook.com/groups/Antitotalita/

https://www.facebook.com/groups/povstalci/

Autor: Štefan Štefanides | úterý 25.11.2014 22:14 | karma článku: 4.39 | přečteno: 320x

Další články blogera

Štefan Štefanides

Proč ve světě není trvalý mír

Po druhé světové válce, v době kdy fašisté a váleční štváči se ukryli před světem, mírumilovný svět se spojil a přijal Chartu OSN a Všeobecnou deklaraci lidských práv a svobod. Realizací těchto dohod měl nastolit trvalý mír ve světě. Místo míru se však svět zmítá v lokálních válkách.

7.2.2015 v 15:19 | Karma článku: 11.08 | Přečteno: 726 | Diskuse

Štefan Štefanides

Proč máme funkční auta a nefunkční demokracie

Auto bylo vymyšlené na to, aby nám pomohlo dostat se do místa, které si sami určíme a cestou, kterou si sami vybereme.Demokracie byla vymyšlena na to, aby nám pomohla dostat se na svobodu, ke svému štěstí, kterou si sami určíme a cestou, kterou si sami vybereme.

11.1.2015 v 21:26 | Karma článku: 12.66 | Přečteno: 597 | Diskuse

Štefan Štefanides

Cesta na svobodu

Svoboda je především o právu na vlastní výběr a právě na odpovědnost za svůj vlastní výběr.Pokud se toto právo postoupí na někoho jiného, člověk se stává hračkou v jeho rukou. Stává se jeho otrokem.Po roce 1948 jsme se stali hračkou v rukou komunistické strany a po roce 1989 jsme se stali hračkou v rukou vládních stran. Protože v stranách fungovala falešná demokracie, hráli se s námi ti, co tyto strany ovládali a ti, co stáli na jejich čele.

7.1.2015 v 13:24 | Karma článku: 5.30 | Přečteno: 298 | Diskuse

Štefan Štefanides

Manifest - největší podvod světa?

Největší podvody světa byly odhaleny až tehdy, když ti, komu tyto podvody sloužily, ztratili svou moc. Podvod Manifest, který vypracovali otrokáři Karel Marx a Fridrich Engels, slouží současným otrokářem světa, proto nemohl být ještě odhalen. Viz: http://beo.sk/historia/326-slobodomurari-kto-su-tito-tajni-stavitelia-sveta

16.12.2014 v 17:11 | Karma článku: 8.43 | Přečteno: 674 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jarka Jarvis

Kdepak ty ptáčku hnízdo máš?

Většinou tam, kde maminka snesla vejce. Jenže, podobně jako v mnoha jiných případech, i tady existují výjimky, a tak se v apartmánu rodiny orla bělohlavého z čista jasna ocitla dvě holátka jestřába červenoocasého.

22.8.2017 v 22:01 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 8 | Diskuse

Olga Pavlíková

Svatý otec? Vypadá to, že pochází z pekla

Dnes druhý blog – výjimečně. Po přečtení článku o tom, že papež František tvrdí, že zájmy uprchlíků jsou důležitější než národní bezpečnost, jsem paf.

22.8.2017 v 21:21 | Karma článku: 25.01 | Přečteno: 373 | Diskuse

Libuse Palkova

Androgyn - mizí rozdíl mezi pohlavími?

Někdy to vypadá, že rozdíl mezi mužem a ženou se pomalu stírá, nejen co se společenského postavení a rolí týká, ale i vizuálně. A to rozhodně není dobře. Muž by měl zůstat mužem, a žena by neměla ztratit nic ze své ženskosti

22.8.2017 v 18:21 | Karma článku: 12.90 | Přečteno: 375 | Diskuse

David Vlk

Jak vyhnat kunu a nedostat po čuni.

"Kus auta Vám sežrala kuna chlapi. Káble jsou v prdeli." Prohlásil bodře zkušený automechanik Oharek a utřel si ruce do špinavé hadry.

22.8.2017 v 16:32 | Karma článku: 30.30 | Přečteno: 1186 | Diskuse

Milan Šupa

Cesta k moudrosti a vznešenosti ducha

Jako na nebesích, tak i na zemi! Tak, jak se v noci na nehybné hladině jezera zrcadlí majestát hvězdné oblohy, přesně tak se může v našem nitru a mysli zrcadlit vznešená moudrost ducha, přicházející z výšin.

22.8.2017 v 15:15 | Karma článku: 5.00 | Přečteno: 99 | Diskuse
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 609
Neplacený aktivista lidských práv


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.