Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pseudodemokracie

12. 07. 2014 10:01:52
Podle slovníku význam slova "pseudodemokracie" je falešná, nepravá, zdánlivá demokracie. Kde se vzala? Během druhé světové války se pokrokový svět sjednotil proti fašismu a proti nesvobodě. Po porážce fašismu se zlo - fašisté ukryli před světem a mírumilovný pokrokový svět se dohodl na nových pravidlech, které měly zajistit pořádek ve světě a aby se zvěrstva druhé světové války více neopakovaly. Za tím účelem byly přijaty dva významné dokumenty a to Charta OSN a Všeobecná deklarace lidských práv. Mezi lidská práva bylo zařazeno i právo na demokracii, kterým jednoznačně se dává moc lidu.

To právo je uvedeno ve Všeobecné deklaraci lidských práv v článku 21, který zní:

"1. Každý má právo účastnit se vlády své země přímo nebo prostřednictvím svobodně volených zástupců.
2. Každý má právo na rovný přístup k veřejným službám ve své zemi.
3. Základem vládní moci budiž vůle lidu; vůle má být vyjádřena v pravidelně konaných a nezfalšovaného volbách, na základě všeobecného a rovného hlasovacího práva tajným hlasováním nebo jiným rovnocenným postupem zabezpečujícím svobodu hlasování. "

Po čase zlo - fašisté vyšlo z úkrytů a rafinovaně vyměnilo právo na demokracii za právo na pseudodemokraciu.

Jak to udělalo?
Pod rouškou ochrany lidských práv, pluralitní demokracie a právního státu, zlo ve vládě Belgického království, Dánského království, Francouzské republiky, irské republika, Italské republika, Lucemburského velkovévodství, Nizozemského království Nizozemska, Norského království, Švédského království a Spojeného království Velké Británie a Severního Irska vytvořilo v roce 1949 evropská politická organizace pro mezivládní a meziparlamentní spolupráci "Radu Evropy".
Tato Rada Evropy v roce 1950 přijala Úmluvu o ochraně lidských a základních svobod, do kterého však právo na demokracii nezahrnula. Současně zřídila Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, v němž vytvořila právní mezeru, podle níž lze jakoukoliv stížnost bez vydání rozhodnutí prohlásit za nepřijatelnou.
Takto se to dělá:
http://blog.idnes.cz/blog/21844/417264/strasburgos.pdf


V roce 1952 v dodatkovém protokolu k Úmluvě o ochraně lidských práv a základních svobod v článku 3 přijala Právo na svobodné volby, který zní:
"Vysoké smluvní strany se zavazují konat v rozumných intervalech svobodné volby s tajným hlasováním za podmínek, které zajistí svobodné vyjádření názorů lidu při volbě zákonodárného sboru. "

Pokud se porovná článek 21 Všeobecné deklarace lidských práv s článkem 3 dodatkovém protokolu k Úmluvě o ochraně lidských práv a základních svobod, tak není pochyb o tom, že právo na demokracii bylo Radou Evropy paralyzované.

Podobně je to i při při Listině základních práv Evropské unie, kde právo na demokracii také absentuje. Proto se nemůžeme divit, že EU má demokratický deficit.
Více: http://stefanides.blog.idnes.cz/c/405717/Proc-ma-Evropska-unie-demokraticky-deficit.html

Jaké jsou rozdíly mezi pseudo a skutečnou demokracií?

Stromy demokracie 2

Jsou to zejména tyto:
1. zprava věci veřejným v pseudo patří politickým stranám, ale v demokracií patří občanovi jeho rodině a obci v níž žije
2. dělba moci v pseudo je propojena přes vládní stranu, protože představitelé vládní politické strany zákonodárné moci se podílejí na kreovania výkonné a soudní moci, ale v demokracií jsou moci od sebe odděleny, protože občané si zvlášť volí zástupců jednotlivých mocí.
3. imperativní mandát - odvolání zástupce voliči během jeho funkce v pseudodemokracie není možně, ale v demokracií je její součástí.
4. dělba práce v pseudo neexistuje, protože správou věcí veřejných jsou pověřeni kandidáti vládních politických stran bez ohledu na jejich odbornost, ale v demokracií je zaručena, protože imperativní mandát nedovolí, aby správou věcí veřejných byla pověřena nekompetentní osoba
5. pravomoc se v pseudo deleguje z hora dolů, ale v demokracií zdola nahoru.
6. Mandát je v pseudo vynucený, ale v demokracii je dobrovolný

K uvedené atributem skutečné demokracie se nejvíce přibližuje Demokracie ve Švýcarsku.

Výsledkem realizování pseudodemokracia je totalita, rozdělena společnost, pasivní občané a bohatství pro 1% lidí.
Výsledkem realizování funkční demokracie je jednotná společnost, aktivní občané a lidská práva pro všechny lidi.

Autor: Štefan Štefanides | sobota 12.7.2014 10:01 | karma článku: 9.68 | přečteno: 504x

Další články blogera

Štefan Štefanides

Proč ve světě není trvalý mír

Po druhé světové válce, v době kdy fašisté a váleční štváči se ukryli před světem, mírumilovný svět se spojil a přijal Chartu OSN a Všeobecnou deklaraci lidských práv a svobod. Realizací těchto dohod měl nastolit trvalý mír ve světě. Místo míru se však svět zmítá v lokálních válkách.

7.2.2015 v 15:19 | Karma článku: 11.08 | Přečteno: 729 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Pražák

Stručný vzkaz všem nevolícím voličům

Je známým faktem, že nízká volební účast nahrává extrémistickým subjektům. Proč? Protože otrávený umírněný volič se na to prostě vykašle, kdežto naštvaný příznivec extrémistů jde a na just jim to tam hodí.

20.10.2017 v 18:39 | Karma článku: 8.85 | Přečteno: 199 | Diskuse

Jaroslav Čejka

Zvítězí pravda a láska, anebo lež a nenávist?

Kdyby bookmakeři přijímali sázky na odpověď na otázku v titulku, vsadil bych směle na vítězství lži a nenávisti. Proč? Protože lídři všech favorizovaných stran nám předváděli především lži, nenávist a osočování svých protivníků.

20.10.2017 v 16:13 | Karma článku: 16.66 | Přečteno: 580 |

Alena Kulhavá

Moji deváťáci zůstali jak opaření stát, když vešli do krypty, kde zahynul Gabčík a Kubiš

Jindy velmi rozverní, na holky, fotbal (ale už i společenské dění a svět) orientovaní habáni zůstali stát, mě i některým z nich zamrazilo a ukápla slza. Proč?

20.10.2017 v 14:55 | Karma článku: 26.34 | Přečteno: 782 |

Jakub Kouřil

Žebra a maso České republiky

V průběhu plánovaného drancování a vysávání České republiky, už není z čeho brát. Žijeme v prázdné skořápce, v transitní zemí, přes které se přehnalo hejno kobylek. Za sebou zanechaly mezinárodní úmluvy, obchodní smlouvy, zákony..

20.10.2017 v 14:03 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 441 | Diskuse

Tomáš Gayer

Předvolební pohledy 13. - Den, kdy konečně zvítězila pravda a láska....

Podlední díl z cyklu Předvolební pohledy: Tentokrát, jak bude vypadat den, kdy konečně zvítězí pravda a láska nad lží a nenávistí....

20.10.2017 v 11:46 | Karma článku: 17.30 | Přečteno: 396 | Diskuse
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 612
Neplacený aktivista lidských práv


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.